vypůjční doba

VÁNOČNÍ PŮJČOVNÍ DOBA:

 

23. 12.: 8:30 - 15:00 hod.

24. – 29. 12.: zavřeno

30. 12.: 8:30 - 15:00 hod.

31. 12. - 1. 1.: zavřeno 

 

*************************

BĚŽNÁ OTVÍRACÍ DOBA:

 

Dospělé oddělení

Po – Čt:  8:30 – 17:00

Sobota:  8:30 – 11:30

 

Dětské oddělení

Po:            8:30 - 17:00

Út – Čt:   12:00 – 17:00

Sobota :  8:30 – 11:30

 

V státní svátky je knihovna zavřena. 

 

*************************

 

PRÁZDNINOVÁ OTVÍRACÍ DOBA:

 

Dospělé a dětské oddělení:

PO - ČT: 8:30 - 17:00

PÁ - NE: zavřeno

 

V červenci a srpnu je

o sobotách zavřeno.

 

 

oddělení

Městská knihovna Ladislava z Boskovic má dvě oddělení: dospělé oddělení, dětské oddělení. Studovna byla k 1. 3. 2023 uzavřena.

 

Dospělé oddělení nabízí

Volný výběr krásné a naučné literatury pro dospělé čtenáře                     

Krásná literatura je řazena abecedně podle příjmení autora. Zvlášť jsou vyčleněny některé žánrové skupiny – detektivky a horory, sci-fi, divadelní hry, poezie, literatura v originále (angličtina, němčina, ruština aj.), nově také doporučená četba k maturitě.                

Naučná literatura je řazena podle oborů (systém MDT) a v každém oboru pak abecedně podle autorů

Knihy jsou půjčovány na měsíc, přesně 31 dní, lze je prodloužit postupně až na tři měsíce.

Volný výběr periodik - časopisy a denní tisk jsou půjčovány na měsíc

Dva počítače s přístupem k on-line katalogu knihovny a k internetu 

Pravidelná nabídka knižních novinek - Každý týden nabízíme cca pětadvacet nových knih. Pro nové knihy (pořízené během posledních dvanácti měsíců) jsme zřídili samostatný prostor v prostřední místnosti, kde si snadno vyberete.

Společenské hry

Hudební CD a audiokazety

Audioknihy na CD 

Čtečka elektronických knih – značky Kindle. - Umožňuje číst elektronické knihy. Je půjčována na měsíc na základě smlouvy.

Meziknihovní výpůjční služba - je zapůjčení knihy, kterou v našem fondu nemáme, z jiné knihovny. Služba je zdarma, hradí se však náklady na poštovné (viz aktuální ceník.)

Wi-fi připojení

Kopírování - provádíme černobílé kopírování do formátu A3

Rezervace knih - máte zájem o knihu, kterou v knihovně máme, ale je momentálně půjčená? Pak si ji můžete rezervovat prostřednictvím vašeho čtenářského konta sami, nebo osobně přímo u pultu. Až bude kniha připravena, budete o tom informováni smskou nebo e-mailem, což stojíí 5 Kč za jeden rezervovaný titul.

BloKNIhu - Nemáte čas hledat knihy a rádi byste si je jen vyzvedli a odešli? Našli jste v katalogu knihu, která není vypůjčená, ale bojíte se, že než se k nám dostanete, někdo si ji půjčí? Právě pro vás je určena tato služba! Knihu lze rezervovat online pomocí vašeho čtenářského konta. Abyste mohli využívat tuto službu, musíte mít ve svém čtenářském účtu zadaný kontaktní email nebo telefon. Za jednu rezervovanou knihu zaplatíte 5 Kč.

Prezenční zapůjčení tabletu s wifi

Grenotéka (semínkovna) - Podělte se o semínka vámi pěstované zeleniny nebo třeba květin, přineste je k nám na dospělé oddělení a nabídněte je ostatním zahrádkářům a vyberte si jiná na oplátku.

Brýle - Nabízíme prezenční zapůjčení dioptrických brýlí (1; 2; 2,5; 3; 3,5 dioptrií)

Obalování knih, učebnic, sešitů - Obalíme za vás! Knihy do rozměru A5 včetně balíme za 5 Kč, větší za desetikorunu.

Vyřazené knihy - za jednotnou cenu 10 Kč za kus, časopisy za 5 Kč.

Dárkové poukazy - Pokud vašim blízkým zakoupíte roční členství u nás v knihovně, dáte jim originální dar v podobě neomezeného užívání našich služeb

Každý měsíc soutěž o knihu

Výstavy obrazů a fotografií obvykle regionálních umělců

 

Dětské oddělení nabízí

Volný výběr krásné a naučné literatury pro dětské čtenáře

Beletrie je rozdělena do tří věkových kategorií (značení červené: pro děti do 6 let, zelené: 7 – 9 let, modré: 10-14 let), každá skupina je řazena abecedně podle příjmení autora. Zvlášť je vyčleněna poezie, literatura v originále (angličtina, němčina, aj.).

Naučná literatura je řazena podle oborů (zeměpis, matematika, péče o zvířata atd.)

Volný výběr periodik - Časopisy jsou půjčovány na měsíc.

Společenské stolní a deskové hry

Kouzelné čtení - "mluvící tužky, knížky a hry"

Didaktické hračky

Vzdělávací systém Logico

Dva počítače s přístupem k on-line katalogu knihovny a k internetu s možností černobílého tisku

Prezenční zapůjčení tabletu s wifi

Wi-fi připojení

Obalování knih, učebnic, sešitů - Snažíte se zabalit si učebnice a nedaří se vám na ně sehnat ty správné obaly, třeba proto, že mají netypické rozměry? Doneste je do knihovny a my je obalíme za vás! Knihy do rozměru A5 včetně balíme za 5 Kč, větší za desetikorunu.

Soutěže, kvizy

Pravidelné výtvarné dílny a zábavná odpoledne

Program pro školky a školy 

Activity board 

 

další služby

Především po vybudování multifunkční místnosti Inspirium - laboratoř vzdělávání, může knihovna pořádat další komunitní a vzdělávací aktivity. Patří mezi ně:

Digi svět

Samostatné přednášky a workshopy pro každého, kdo si chce doplnit znalosti týkající se všudypřítomných informačních technologií, které náš život prostupují stále víc.

Probíhají zpravidla první úterý v měsíci (přesné datum a aktuální téma je vždy zveřejněno na webu knihovny v aktualitách a v Moravskotřebovském zpravodaji), v čase 17:00 - 19:00 hodin v Inspiriu, (učebna knihovny). Pro workshopy knihovna nabízí vlastní notebooky, přinést si můžete i svůj vlastní. 

Digi svět je zcela zdarma, z kapacitních důvodů je ale třeba se přihlásit předem buď v knihovně, nebo mailem či telefonicky.

 

Počítačová akademie pro seniory

PC Akademie je kurz práce s počítačem a internetem pro úplné začátečníky i mírně pokročilé. (V případě dostatku zájemců rozdělíme účastníky na dvě třídy). Cyklus je zamýšlen jako semestrální studium, přičemž podzimní se skládá ze šesti, jarní semestr ze sedmi dvouhodinových lekcí, které probíhají jednou za dva týdny vždy v úterý. 

Lektorky, jimiž jsou moravskotřebovské knihovnice, se snaží přizpůsobit výuku znalostem a tempu studentů. Kurz není certifikovaný a není zakončen zkouškou, studenti dostávají dobrovolné domácí úkoly k procvičení získaných dovedností a mají možnost konzultovat své dotazy telefonicky a před začátkem výuky.

Kurz se koná v Inspiriu (učebna knihovny), potřebnou techniku zabezpečí také knihovna. Kurzovné ve výši 500 Kč se platí před začátkem semestru a společně s vyplněnou přihláškou je předpokladem pro zápis ke studiu. 

Plánovaná témata pro první dva semestry jsou: základy práce s počítačem, myší a klávesnicí, e-mail, internet a vyhledávání, bezpečnost v digitálním světě, cestování a počasí, web města Moravská Třebová a dalších důležitých institucí ve městě, nakupování na internetu, sociální sítě, zájmy a koníčky. 

 

Trénování paměti

Máte pocit, že častěji zapomínáte, trápí vás slovní zásoba, špatné vyjadřování, hůře se soustředíte? Tak právě pro vás jsme si připravili kurz trénování paměti. Tento efektivní nástroj vám pomůže zlepšit vaši paměť a mentální kondici. Čeká vás příjemné odreagování plné nejrůznějších slovních cvičení, doplňovaček a rébusů, které rozproudí vaše mozkové závity! Nemusíte se bát žádného zkoušení ani testů - vše bude probíhat v přátelské a uvolněné atmosféře. Přijďte si s námi užít zábavu a zároveň posílit svou paměť! 

Lekce budou probíhat od února 2025 a dále pak každé druhé úterý v Inspiriu (učebna knihovny). Lekcí proběhne 5 a délka jedné lekce je 1,5 hod. Cena za kurz je 200 Kč. Přihlášky přijímáme u nás v knihovně do naplnění kapacity.

  

Virtuální univerzita třetího věku

Jste-li občanem ČR důchodového věku či invalidní důchodce, můžete se stát studentem VU3V! Stačí když vyplníte přihlášku ke studiu a uhradíte studijní poplatek ve výši 400 Kč za jeden semestr.  

Studium probíhá jednou za čtrnáct dní, podzimní semestr je od září do prosince, jarní od února do dubna. Knihovna zajistí přednášku a studijní materiály. Výhodou je vlastní počítač pro doplňující studium z pohodlí domova, není ale podmínkou.

Studovat lze jen tak pro radost, současně se úspěšní studenti po šesti absolvovaných semestrech mohou zúčastnit promoce na České zemědělské univerzitě. 

Virtuální Univerzita třetího věku (VU3V) je forma celoživotního vzdělávání organizovaná Českou zemědělskou univerzitou v Praze. Cílem VU3V je umožnit zájmové studium občanům, kteří z různých důvodů jako je vzdálenost, časové či finanční důvody apod. nemohou navštěvovat prezenční kurzy. Studium nemá žádnou návaznost na Moravskotřebovskou univerzitu třetího věku.

Více informací rádi poskytneme v knihovně, případně na webu projektu. Přihlásit se můžete osobně v knihovně nebo mailem zaslaným na adresu knihovna@mkmt.cz. Počet studijních míst je omezen, přihlášky vybíráme vždy začátkem semestru. Těšíme se na vás!

 

Mobilní poradna

Od října 2024 zavádíme individuální konzultace pro práci s vaším mobilním telefonem. Nevíte si s něčím rady? Nedaří se vám nainstalovat aplikace nebo provést potřebné nastavení telefonu? Pak bude tato služba přesně pro vás! 

A jak to probíhá? Nejpozději během úterka si s námi telefonicky nebo osobně v knihovně domluvíte termín a nastíníte problém. A pak už jen stačí v domluvenou dobu přijít do Inspiria (bývalé studovny) se svým telefonem a náš poradce se pokusí váš problém vyřešit. Služba je zdarma. Upozorňujeme, že pomoci nemůžeme s bankovními účty či službami telefonních operátorů. 

 

Kreativní úterky

Přijďte do našeho Inspiria na výtvarnou dílnu! Probíhá od září do května každé druhé úterý v čase od 15:00 do 17:00 hodin. Vstupné (není-li uvedeno jinak) je dobrovolné a kvůli pořízení materiálu a kapacitě místnosti oceníme přihlášení předem. Aktuální nabídku kurzů najdete na hlavní stránce.

 

Angličtina pro nejmenší: Litle ABC's

Každý čtvrtek odpoledne probíhá angličtna pro děti od první do třetí třídy. Lekce vede rodilá mluvčí Nanii Zipser. Děti se formou písniček, říkanek a zábavných cvičení seznamují s mluvenou angličtinou, základními slovíčky a gramatikou. Cena je 800 Kč za semestr.

 

Osobnosti regionu

Od roku 2020 je naše knihovna součástí projektu Osobnosti regionů. Projekt vymyslela a zajišťuje Městská knihovna Česká Třebová a tím, že se do něj zapojují další knihovny a jiné paměťové instituce, postupně vzniká velká databáze regionálních osobností z různých oblastí působení. Portál obsahuje fotografie, zdroje informací, odkazy na další zdroje a navíc, pokud existují, tak i vzájemné vazby mezi jednotlivými osobnostmi. Databázi lze prohledávat podle regionu, jména, ale třeba i povolání nebo oblasti působení. 

Máte-li tip na další osobnost, která nám v databázi chybí, nebo chcete-li s námi na tomto projektu spolupracovat, budeme rádi! Kontaktní osobou je Bc. Aneta Riemerová, ariemerova@mkmt.cz, 736 503 376.

 

Knihovny.cz

Portál Knihovny.cz je vlastně obří katalog všech zapojených knihoven a moravskotřebovská knihovna je jednou z nich. Když nenajdete u nás, co jste hledali, na portálu skoro jistě ano. Navíc se můžete z jednoho místa přihlašovat do všech knihoven, do nichž jste registrováni, což ocení především studenti.

Portál umí všechno, co online katalog knihovny. Navíc umožňuje prohledávat v obsahu či plných textech dokumentů,  nabízí další zdroje informací, jako jsou články, zákony, normy, patenty a již brzy i bduete moci meziknihovní výpůjčku bez nutnosti návštěvy knihovny. Vítaným bonusem může být i doporučení četby z různých oborů.

A kde vzít přihlašovací údaje? Jsou to tytéž, jaké používáte do online katalogu naší knihovny, odkud do portálu také můžete přistupovat - všimněte si bublinky Informační zdroje.

 

DNNT: Díla nedostupná na trhu

Národní knihovna České republiky vytvořila projekt Děl nedostupných na trhu. Ten nabízí plné texty dokumentů (knihy, časopisy, noviny...) vydaných na území ČR do roku 2007 (u periodiky vydaných před deseti a více lety). Platí přitom, že se jedná o dokumenty chráněné autorským právem, které již nelze koupit. Stačí mít platnou průkazku do naší knihovny a získáte tak přístup k další velké databázi. 

I k této službě se dostanete z online katalogu naší knihovny a také pro přihlášení využijete údaje, jaké používáte k přihlášení do online katalogu moravskotřebovské knihovny.

 

informace dle zákona 106

Informace povinně zveřejňované na základě zák. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím v platném znění

1. Název subjektu:

Městská knihovna Ladislava z Boskovic v Moravské Třebové

 

2. Důvod a způsob založení:

Knihovna jako základní knihovna s univerzálním knihovním fondem poskytuje veřejné knihovnické a informační služby na základě všeobecného a rovného přístupu ke kulturním hodnotám a informacím v souladu se zákonem č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon), ve znění pozdějších předpisů.

Knihovna je součástí systému knihoven a dalších institucí, vykonávajících informační, kulturní a vzdělávací činnosti. Zřizovatelem knihovny je Statutární Město Moravská Třebová. Knihovna byla zřízena dnem 1. 1. 2003 na neurčitou dobu. Knihovna je zřizována jako příspěvková organizace Města Moravská Třebová.

 

3. Organizační struktura:

Organizační struktura knihovny k nahlédnutí zde.

 

4. Kontaktní spojení:

Městská knihovna Ladislava z Boskovic v Moravské Třebové
Zámecké náměstí 185/1, 571 01 Moravská Třebová
tel: 461 316 971
mobil: 737  021 003

datová schránka:  ttik5ct

webové stránky knihovny: www.mkmt.cz

 

5. Případné platby lze poukázat na účet:

278859100/0300, ČSOB, pobočka Moravská Třebová

 

6. IČ:

70997004

 

7. DIČ:

instituce není plátcem DPH

 

8. Dokumenty:

Zřizovací listina

Výpis z obchodního rejstříku

Knihovní řád (platný od 1. 1. 2019)

 

9. Příjem žádostí o informace a dalších podání:

Veškeré potřebné informace naleznete v tomto dokumentu.

 

10. Úhrady za poskytování informací:

Sazebník úhrad za služby a úkony související s poskytováním informací dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v platném znění

Usnesení nadřízeného orgánu o výši úhrad za poskytnutí informací


11. Výroční zprávy

Do konce roku 2014 nebyly podány žádné žádosti o informace dle zákona 106/1996 Sb. o svobodném přístupu k informacím.

Výroční zpráva 2015

Výroční zpráva 2016

Výroční zpráva 2017

Výroční zpráva 2018

Výroční zpráva 2019

Výroční zpráva 2020

Výroční zpráva 2021

Výroční zpráva 2022

Výroční zpráva 2023

 

Vaše dotazy:

(dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím)

Užívání vlastního notebooku v knihovně

Užívání vlastního notebooku v knihovně - doplnění

Užívání vlastního notebooku v knihovně - 2. doplnění

Užívání vlastního notebooku v knihovně - 3. doplnění

Soudní spor knihovny

Účetní služby

Zakázky 2015 a 2017

Vyjádření k článku

 

Slovník pojmů a FAQ

Absenční výpůjčka – je ta, kterou si můžete odnést domů

Audioknihy - nahrávka mluveného slova. Obvykle vychází z tištěných materiálů, ale nemusí jít za každou cenu o přesnou audioverzi knihy

Beletrie - aneb krásná literatura je umělecká literatura psaná prózou, tedy romány, povídky, novely...

Clavius - knihovní systém, který MKMT používala v letech 1998 - 2018

E-kniha – digitální obdoba klasické tištěné knihy. Nelze ji číst bez pomoci specializovaných zařízení jako jsou čtečky e-knih, tablety nebo třeba chytré telefony.

Katalogizační záznam - popis dokumentu pro knihovní katalog podle katalogizační normy

Koha - knihovní systém, na který MKMT přešla v roce 2018

MDT - Mezinárodní desetinné třídění, tj. systematické třídění věd pomocí číselných kódů (vědy tříděny do 10 tříd od 0 do 9), které se používá k určení obsahu dokumentů při jejich katalogizaci

MVS – Meziknihovní výpůjční služba knihovníky řečená „emvéeska“ - výpůjčka z jiné knihovny. Pokud potřebujete knihu, která není v našem fondu, dáte nám údaje, které knihu umožní identifikovat (více viz formulář „objednat MVS“ a my Vám knihu na měsíc půjčíme z jiné knihovny. Platíte pouze náklady na poštovné.

Periodika - časopisy a noviny, zkrátka dokumenty, které vycházejí pravidelně a určitém intervalu ( např. denně, týdně, měsíčně, ročně)

Prezenční výpůjčka – znamená, že dokument můžete číst a studovat pouze v prostorách knihovny

Próza - výraz pochází z latinského výrazu prósa orátio – tj. řeč hovořící přímo, nerýmovaně, takže próza je psaný text nepsaný ve verších. Jde tedy o běžnou, přirozenou formou psaného textu na rozdíl od "vázané řeči" čili poezie

Sigla - značka, která umožňuje jednoznačně identifikovat knihovnu. Takové rodné číslo knihovny. Naše je SVG503.

Signatura - je údaj, který napovídá, v které části knihovny daný dokument nalezneme (ve skladu, ve studovně a pod.)

 

Ke stažení

ceník

 

1.   Registrační poplatky (platí na 12 měsíců)

  • dospělí: 180,- Kč
  • senioři, studenti, učni, držitelé průkazu ZTP: 120,- Kč
  • děti do 14 let včetně: 60,- Kč
  • děti do šesti let včetně, držitelé průkazu ZTP/P: zdarma
  • právnické osoby: 180 Kč

 

2.  Zpozdné

  • předupomínka zasílaná e-mailem pět dní před vypršením lhůty: zdarma
  • za jeden knihovní dokument a jeden den: 3 Kč
  • za dokument půjčený prostřednictvím MVS a provozní den: 5 Kč
  • předžalobní výzva: 120 Kč
  • smluvní pokuta za podání žaloby: 2000 Kč

 

3.  Ztráty náhrady                                                  

  • manipulační poplatek za zpracování: 100 Kč
  • peněžitá náhrada za ztracenou či zničenou jednotku - periodikum 100 Kč
  • peněžitá náhrada za ztracenou či zničenou jednotku - jinou knihovní jednotku: 350 Kč
  • poškození obalu, čárového kódu, drobné poškození knihovní jednotky: 30 Kč
  • vystavení nového čtenářského průkazu: 30,- Kč
  • ztráta nebo zničení klíče od skříňky: 100 Kč
  • ztráta nebo zničení části hry: dle domluvy
  • poškození krabice či obalu hry: 50 Kč
  • neohlášená změna jména, adresy: 30,- Kč

 

4.  Rezervace                                                           

  • upozornění zasílané smskou nebo e-mailem: 5,- Kč
  • rezervace prostřednictvím služby BloKNIhu: 5,- Kč
  • přednostní půjčení nové knihy: 5,- Kč

 

5.  Meziknihovní výpůjční služba (poštovné, balné)                               

  • za jeden dokument zaslaný z české knihovny (platí se při převzetí): 80,- Kč
  • oznámení o doručení prostřednictvím sms nebo e-mailu: 5,- Kč
  • mezinárodní MVS poplatek poplatek dle zprostředkující knihovny

 

6.  Reprografické služby

  • černobílý tisk A4: 2,- Kč/1 strana
  • formát A4 jednostranně: 2,- Kč/1 kopie
  • formát A4 oboustranně: 3,- Kč/1 kopie
  • formát A3 jednostranně: 4,- Kč/1 kopie
  • formát A3 oboustranně: 5,- Kč/1 kopie

 

7. Poplatky za užívání výpočetní techniky

  • registrovaní uživatelé: zdarma
  • neregistrovaní uživatelé: zdarma/maximálně15 min.
  • prezenční zapůjčení notebooku: zdarma
  • prezenční zapůjčení tabletu: zdarma
  • přístup k wi-fi v knihovně: zdarma
  • vratná kauce za zapůjčení čtečky: 1000 Kč

 

8. Další poplatky

  • obalení jednoho dokumentu do formátu A5: 5 Kč
  • obalení jednoho dokumentu do formátu A4: 10 Kč
  • cena jedné knihy nebo CD ve výprodeji: 10 Kč
  • cena jednoho periodika ve výprodeji: 5 Kč

 

9. Sazebník úhrad souvisejících s poskytováním informací dle zákona 106/1999 Sb.

  • náklady na poštovní služby: dle aktuálního sazebníku České pošty
  • osobní náklady na vyhledání mimořádně rozsáhlé informací za každou započatou hodinu: 200 Kč
  • náklady (typicky za poštovné) na první dotaz, který žadatel v aktuálním roce vznese, se neúčtují, nepřesahují-li 50 Kč

 

Tento ceník služeb je platný od 1. 1. 2021

Ceník lze také stáhnout jako dokument ve formátu PDF.

nabídka pro školy

Nabízené besedy se konají na dětském oddělení naší knihovny ve všední dny  v dopoledních hodinách a trvají asi 45 minut. Besedy si lze objednat u knihovnice dětského oddělení paní Jany Mazurové. Kromě nabízených programů nabízíme možnost vytvořit lekci na míru potřebám učitele.

Telefonní kontakt: 736 503 375, 461 316 971

Níže uvedené aktivity lze stáhnout ve formátu pdf.

 

Aktivity knihovny pro MŠ:

Literární programy pro MŠ: 

Hravé čtení, dialog, dramatická a pohybová výchova, kreslení, tvoření, seznámení s knihou:

  • Čarodějka Winnie a nový počítač
  • Devět plchů v pelechu
  • Jak krtek cestoval
  • Kamil neumí lítat
  • Kde je tučňák Pip?
  • Kouzelný polštář
  • Malá žirafa ztratila svoje flíčky
  • Medvěd nechce jít spát
  • Můj kocourek je veliký popleta
  • Nebojím se tmy
  • O Budulínkovi
  • O vlkovi, který vypadl z knížky
  • Papuchalk Petr
  • Proč nekveteš?
  • Zuzanka ježeček

 

Lekce informační výchovy:

  • Jak zacházet s knihou – „Braňte knihu!“

 

Aktivity knihovny pro I. stupeň ZŠ: 

  • Seznámení s knihovnou – dětské oddělení a knihovní řád
  • Práce s on-line katalogem – orientace v katalogu knihovny               
  • Dobrodružná literatura – pojmy horor, western, detektivka, SCI-Fi  a fantasy
  • České pohádky – povídání o pohádkách a dramatizace klasických pohádek               
  • České pověsti – české a regionální
  • Poezie – zábavné hraní s básničkami
  • Bajky – co je to bajka, nejznámější bajky, práce s textem
  • Čeští ilustrátoři
  • Čtvrtek Václav – život a literární díla
  • Dětské časopisy – seznámení s časopisy na dětském oddělení
  • Komiks – hádání známých komikových postaviček, vytváření textu do komiksu
  • Lada Josef – život a literární díla
  • Lindgrenová Astrid – život a literární díla
  • Vánoce – tradice
  • Velikonoce - tradice                

 

historie

Město Moravská Třebová bylo do druhé světové války součástí německého jazykového ostrova, proto novodobá historie městské knihovny začíná rokem 1945. Knihovna sídlila v budově Holzmeistrova muzea a prvním dobrovolným knihovníkem byl poštovní úředník p. A. Hloušek. Knihovní fond začal budovat z darů místních občanů. V roce 1951 měla knihovna asi 2.000 svazků a k 1. září téhož roku byla zprofesionalizována. Funkci knihovnice a zároveň ředitelky převzala paní Marta Karásková. Pod jejím vedením se z knihovny stalo centrum kulturního dění města. V knihovně se pořádaly nejrůznější akce, nejvíce oblíbeny byly besedy se spisovateli zvučných jmen - František Kožík, Zdeněk Pluhař, František Buriánek, František Tenčík aj. Během této éry knihovna získala tehdy nejvyšší vyznamenání.                                     

V roce 1964 převzala vedení knihovny paní Blanka Vašková. To už v knihovně pracovaly 2 profesionální knihovnice. K dalšímu posílení pracovních úvazků došlo v roce 1970, kdy nastoupila paní Dagmar Lexová, která se ujala i řízení knihovny. V létě 1979 se knihovna přestěhovala do budovy zámku. V roce 1983 došlo k centralizaci sítě veřejných knihoven okresu Svitavy. Do ní se zapojila i moravskotřebovská knihovna. Zvýšená činnost knihovny a budování střediskového systému si vyžádal další nárůst pracovních sil. Od roku 1983 v knihovně pracovaly již 4 profesionální pracovnice.

V roce 1990 se vedoucí knihovny stala paní Ludmila Koláčková. Díky rekonstrukci zámku knihovna získala nové, větší prostory a bylo možno zřídit dvě samostatná oddělení - dětské a dospělé. S touto zásadní změnou v historii knihovny je spojeno zvýšení pracovního úvazku o pracovnici dětského oddělení.

Na slavnostním otevřením zrekonstruované knihovny, 7. 11. 1997, se městská knihovna stala Městskou knihovnou Ladislava z Boskovic. V březnu 1998 byl spuštěn automatizovaný knihovní systém LANius.

Poměrně zásadní změna nastala prvního ledna 2003, kdy se knihovna stala příspěvkovou organizací města a získala právní subjektivitu.

O dvě léta později, v roce 2005, byla díky rekonstrukci další části zámku vybudována studovna, v níž je pět počítačů a prostor pro studium prezenčních výpůjček. Tato změna si vyžádala další celý úvazek, a tak se počet zaměstnanců knihovny ustálil na sedmi.

Roku 2008 Městská knihovna Ladislava z Boskovic získala certifikát Společnost přátelská rodině.

Od února 2014 je ředitelkou knihovny Lenka Greplová. O rok později se knihovna zapojila do projektu LiStOVáNí, tedy cyklu divadelních představení s knihou v ruce. Díky tomu do Moravské Třebové přijíždějí různí světoví spisovatelé, například španělská autorka dětských příběhů o Manolitovi Elvira Lindo, americká psycholožka a pedagožka Torey Hayden a nebo světoznámý a v Evropě velmi oblíbený Robert Fulghum.

V témže roce, 2015, začala knihovna poprvé ve své historii vystupovat v jednotném vizuálním stylu. Vzniklo logo knihovny, nový web, ale třeba také razítko, vizitky a čtenářské průkazy.

V červnu 2018, tedy po dvaceti letech, knihovna mění knihovní systém a řadí se tak po bok více než stovky českých a tisíců knihoven po celém světě, které užívají otevřený knihovní systém Koha.

K prvnímu březnu roku 2023 knihovna uzavírá studovnu z důvodu její nízké využívanosti. V prostorách studovny vzniká multifunkční prostor, který bude od září 2023 využíván pro informační lekce, komornější přednášky apod.

 

Ladislav z Boskovic (1486-1520)

Ladislav z Boskovic byl jedním z nejslavnějších mužů přelomu 15. a 16. století na Moravě a přední osobou svého rodu.V mládí odešel studovat do Vlach, vzdělával se na tamních vysokých školách. Po skončení studií cestoval po světě, dostal se i do Asie a Afriky. Při návratu domů si dovezl mnoho knih a rukopisů, hudebních nástrojů, obrazů a soch. V roce 1482 se stal kanovníkem olomouckým a proboštem Bezpremským a později proboštem u sv. Petra v Brně.

Po smrti svého bratra Jaroslava se vzdal duchovních hodností a ujal se rodového majetku. V roce 1486 koupil Moravskou Třebovou, která se stala jeho oblíbeným sídlem, kde v letech 1492-1495 postavil zámek a přivedl sem i svůj dvůr.

V síních zámku měl Ladislav z Boskovic své vzácné vědecké a umělecké sbírky dovezené z cest a hlavně bohatou knihovnu rukopisů a prvotisků řeckých a římských autorů. Jeho sbírky obdivoval osobně v roce 1497 král Vladislav a v r. 1517 Švýcar Rudolf Agricola, který ve svém listě Ladislavovi píše:  "Užasl jsem, když jste mi, příchozímu, ráčil ukazovati v skříních otevřených biblioteku, naplněnou spisy nejslovutnějších skladatelů a když jste, předkládaje mi nástroje hvězdářské, zeměpisné a hudebně velmi uměle zhotovené, vysvětloval mnohé věci, jež toliko nejdůmyslnější mužové znáti mohou."

Vláda Ladislava a jeho nástupců znamená po celé 16. století v životě poddanského města šťastné období rozmachu a růstu. Město těžilo z různých výsad. Hospodářská prosperita umožnila rozsáhlou a velkorysou přestavbu celého města a vzrůst hmotného blahobytu i široký kulturní rozkvět.  Ze všech památek se zachoval bohužel pouze raně renesanční gobelín.

Po pěti stech letech, v roce 1997, se k odkazu šlechtice, jehož život byl spjat s historií města, přihlásila městská knihovna a jeho jméno si vzala do svého názvu.

 

Partneři a sponzoři

Knihovna by nemohla poskytovat své služby bez spolupráce s mnoha organizacemi a také bez sponzorů. Všem našim partnerům a podporovatelům děkujeme!

 

Partneři

Město a městské organizace

 

Školy a školská zařízení

 

Zájmové organizace a spolky

 

Firmy

  • OR-CZ, spol. s.r.o. je náš poskytovatel internetu a stará se o výpočetní techniku knihovny
  • Techtailors, s.r.o.  vyrobila a spravuje naše webové stránky
  • Dagmar Procházková se stará o naše účetnictví
  • R-Bit Technology, s.r.o. pracuje na tom, aby nám knihovní systém Koha fungoval podle našich představ

 

Sponzoři

  • Cukrárna Zdena (Miroslava Černá)
  • Drogerie Teta (Ing. Ghassan Rachid)
  • Jízdní kola (Jiří Jelínek)
  • Klenoty (Jaromír Jelínek)
  • Lékárna Dr. Max  (Mgr. Pavel Podhorný)
  • EviKlub (Mgr. Eva Kubínová) 

 

Projekty

  • Knihovny.cz - Centrální portál knihoven
  • DNNT - Díla nedostupná na trhu

Ochrana osobních údajů

Informace o rozsahu a způsobu zpracování osobních údajů

Městská knihovna Ladislava z Boskovic v Moravské Třebové se sídlem Zámecké náměstí 185/1, Moravská Třebová,  zastoupená Mgr. Lenkou Greplovou (kontakt: 737 204 688), nadále jen MěK,  je správcem osobních údajů, které zpracovává v tomto rozsahu:

1) osobní údaje zaměstnanců zpracovává v rozsahu požadavků legislativy pro potřeby evidence zaměstnanců, jejich rozvoje a komunikace s obchodními partnery a jinými zainteresovanými stranami, zpracování mezd atp. Pro plnění tohoto účelu zpracování:

  • zveřejňuje kontaktní údaje zaměstnanců na webu knihovny, pomocí elektronických nástrojů (např. e-mail) a osobních vizitkách,
  • pro zpracování mezd využívá firmu Mgr. Jitka Vojtková, se kterou má uzavřenu smlouvu, která definuje bezpečnostní požadavky, rozsah a způsob zpracování osobních údajů,
  • osobní údaje předává OSSZ, zdravotním pojišťovnám
  • osobní údaje získává pouze od subjektů údajů,

 

2)     osobní údaje obchodních partnerů zpracovává v rozsahu požadavků legislativy, pro potřeby přípravy a uzavírání smluvních vztahů a efektivní komunikaci atp. Pro plnění tohoto účelu zpracování:

  • zveřejňuje smlouvy v registru smluv v souladu se zákonem č. 340/2015 Sb. o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování těchto smluv a o registru smluv
  • pro zpracování využívá firmu Mgr. Jitka Vojtková, se kterou má uzavřenu smlouvu, která definuje bezpečnostní požadavky, rozsah a způsob zpracování osobních údajů,
  • osobní údaje nepředává třetím stranám
  • osobní údaje získává od subjektů údajů a z obchodního a živnostenského rejstříku,

 

3)     osobní údaje uživatelů knihovny zpracovává v rozsahu požadavků legislativy, pro potřeby MěK atp. Pro plnění tohoto účelu zpracování:

  • údaje nezveřejňuje
  • pro zpracování využívá firmy R-Bit Technology, s.r.o. (knihovní systém), SMS brána, s.r.o. (sms operátor), OR-CZ, spol. s.r.o. (správa serveru), se kterými má uzavřeny smlouvy, které definují bezpečnostní požadavky, rozsah a způsob zpracování osobních údajů,
  • osobní údaje získává od uživatelů

 

MěK má zpracovaný vnitřní systém zabezpečení osobních údajů, který mj. vychází z principu minimalizace počtu oprávněných osob a rozsahu zpracování.

Subjekt OÚ má právo (pokud jsou zpracovávány osobní údaje na základě jeho souhlasu) souhlas, který pro zpracování OÚ dal kdykoli odvolat, podat stížnost u Úřadu pro ochranu osobních údajů a má právo požadovat od správce přístup k osobním údajům, jejich opravu nebo výmaz, omezení zpracování a právo vznést námitku proti zpracování a na přenositelnost údajů.

Doba zpracování osobních údajů je určena v minimálně možné míře obecně závaznými právními předpisy a vnitřními předpisy společnosti.

MěK jako správce osobních údajů nepředává osobní údaje do třetích zemí.

Přístupnost webových stránek

Na internetových stránkách Městské knihovny Ladislava z Boskovic v Moravské Třebové jsou informace uveřejňovány tak, aby se s nimi v nezbytném rozsahu mohly seznámit i osoby se zdravotním postižením. Tato webová prezentace vyhovuje požadavkům kladeným vyhláškou č. 64/2008 o formě uveřejňování informací souvisejících s výkonem veřejné správy prostřednictvím webových stránek pro osoby se zdravotním postižením (vyhláška o přístupnosti). Uspořádání a ovládání stránek je navrženo tak, aby obsah stránek byl přístupný i v alternativních prohlížečích (Opera, Mozilla, Firefox). Vzhled prezentace je řešen stylovými předpisy CSS a je tak tedy oddělen od informací. Návrat na titulní stránku je možný z kterékoliv stránky přes odkaz v hlavní navigaci.

Podmíněně povinná pravidla

Veškeré zveřejněné texty jsou definovány v relativních jednotkách a je možno libovolně upravovat jejich velikost pomocí standardních nástrojů internetového prohlíčeže (Ctrl + posun kolečkem v Internet Exploreru).

Způsob otevírání nových webových stránek není v kódu nijak specifikován a je ponechán na volbě uživatele. Pouze v odůvodněných případech (např. je-li třeba ponechat nadále zobrazenu stávající webovou stránku nebo pro zobrazení doplňkových informačních oken a dialogů), jsou webové stránky otevírány v novém okně. V tom případě na to je uživatel předem upozorněn v atributu title značky <a>.

Stránky jsou standardně ovladatelné, informace jsou sdělovány jednoduchým jazykem a srozumitelnou formou.

Na webových stránkách se mohou vyskytovat informace ve formátech:

  • MS Word (.doc - dokumenty které lze vyplňovat např. přihlášky, formuláře), MS Excel (.xls - dokumenty, které obsahují tabulková data a obsahují výpočty) a MS PowerPoint (.ppt) – jedná se o dokumenty vytvářené pomocí produktu MS Office společnosti Microsoft. Pro jejich otevření lze použít i kancelářský balík OpenOffice.org, který je ke stažení zdarma.
  • RTF – textový dokument, který dokáže zobrazit většina běžně používaných textových editorů
  • PDF - dokumenty vytvářené pomocí produktu Adobe Acrobat (pro zobrazení těchto dokumentů doporučujeme prohlížeč Adobe Acrobat Reader - zdarma ke stažení na stránkách společnosti Adobe Systems, Inc.)
  • ZIP - komprimované dokumenty
  • JPG, GIF - grafické dokumenty

Soubory určené ke stažení nepřesahují velikost 3Mb.